نارضایتی مردم کرمانشاه از فروشندگان داروهای رونگردانبه گزارش خبرنگار ایرنا؛ در بیشتر اوقات شبانه روز بخصوص با تاریک شدن هوا کسی که قصد خرید دارو از داروخانه شبانه روزی میدان آزادی کرمانشاه را داشته باشد با هجوم افرادی روبرو می شود که برای عرضه انواع قرص روانگردان اعلام آمادگی می کنند که این موضوع روان هر رهگذری را آزار می دهد.
دارو فروشی به صورت سیار در سال های اخیر در میدان آزادی شهر کرمانشاه به امری عادی تبدیل شده و رهگذران با نجواهای برخی افراد حاضر دراین نقطه از شهر مبنی بر دعوت به خرید دارو عادت کرده اند اما زمان آن فرا رسیده که دستگاه های ذیربط داروها را از جیب داروفروشان و یا از کنج سوراخ دیوارهای اطراف بیرون بکشند.!
منظور از دارو قرص های روانگردان از جمله ترامادول است که برخی افراد مبادرت به عرضه و فروش آن می کنند و خرید آن را به همه رهگذران توصیه می نمایند که این موضوع به دغدغه و مطالبه اصلی مردم تبدیل شده است.
در اغب محفل ها و یا در اماکن عمومی مانند تاکسی و اتوبوس بخشی از دغدغه مردم اعتیاد و مواد مخدر است و بیشتر مردم میدان آزادی را یکی از نقاط عرضه قرص های روانگردان می دانند و بیشتر افراد از رسانه ها و خبرنگاران می خواهند وضعیت نامناسب میدان آزادی را به گوش مسئولان برسانند.
براساس اعلام دستگاه های ذیربط حدود 60 هزار نفر در استان کرمانشاه مبتلا به اعتیاد هستند که براساس آمارهای غیر رسمی این تعداد خیلی بیشتر است.
میدان آزادی یا همان گاراژ سابق یکی از میادین قدیمی شهر کرمانشاه و شناسنامه این شهر محسوب می شود که متاسفانه در سال های اخیر به محلی برای فروش برخی از اقلام غیرمجاز از جمله دارو و اقلام ضد فرهنگی تبدیل شده که برخورد با این افراد به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.
آنچه در جیب یا در لای دیوارها و سوراخ های ساختمان های اطراف میدان آزادی کرمانشاه یافت می شود از نوع داروهای روانگردان است که سلامت فردی و اجتماعی جامعه را به شدت تهدید می کند و بن مایه تمام ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی محسوب می شود.
اگرچه حضور افرادی که اقلام قاچاق در بیشتر نقاط میدان آزادی کرمانشاه می فروشند در اطراف این میدان دیده می شود اما تجمع آنها جلو داروخانه شبانه روزی این میدان کاملا ملموس و محسوس است و به صورت آشکار رهگذران را به خریداری دارو دعوت می کنند.
نگارنده که هر روز از این مسیر عبور می کنم به کرات شاهد تلاش این افراد برای جذب مشتری هستم که به صورت آشکار انواع قرص از جمله متادون را به رهگذران پیشنهاد می کنند و این صحنه ها هر روز تکرار می شود و امنیت روانی و اجتماعی جامعه را تهدید و به مخاطره می اندازد.
میدان آزادی کرمانشاه که هسته اصلی شهر بیشترین تعداد مسافرخانه و مهمانپذیر و مراکز عرضه سوغات این شهر را دارد محل تردد اغلب مسافران و گردشگران است که چنین وضعیتی در شان مردم فرهنگی این دیار نیست.
بسیاری از رهگذرانی که به قصد خرید از میدان آزادی عبور می کنند هر روز باید افرادی را ببینند که آنها را به خرید اجناس و داروهای قاچاق دعوت می کنند و از این رو جمع آوری و برخورد با این افراد جزو دغدغه های اصلی مردم از دستگاه های مسئول از جمله نیروی انتظامی است.
اگرچه تلاش های نیروی انتظامی در شهر کرمانشاه در راستای جمع آوری توزیع کنندگان مواد مخدر قابل تقدیر است اما می طلبد نگاه ویژه تری به میدان آزادی که بیشتر در انظار عمومی مردم و مسافران است داشته باشند.
توزیع مواد مخدر در شهر کرمانشاه متاسفانه تنها محدود به میدان آزادی نیست و در برخی دیگر از نقاط این شهر این مواد خانمان سوز دست به دست می شود.
کرمانشاه در اربعین امسال محل عبور 500 هزار نفر زائر کربلای معلی است و می طلبد مسئولان این شهر را متناسب با مردم فرهنگی و متمدن کرمانشاه که در طول تاریخ میزبان عاشقان امام حسین (ع) بوده اند از لوث عوامل توزیع کننده مواد مخدر پاکسازی کنند.

** فرمانده انتظامی کرمانشاه: برخورد می کنیم
فرمانده نیروی نتظامی استان کرمانشاه در ارتباط با حضور افرادی که اقلام و داروهای غیرمجاز و بعضا مواد مخدر در میدان آزادی کرمانشاه عرضه می کنند به خبرنگار ایرنا، گفت: اگرچه ماموران انتظامی به صورت مستمر در این محل حضور دارند اما چون مطالبه عمومی مردم است بازهم این مورد را بررسی می کنیم و در صورت محرز شدن تخلف در این مکان برخورد خواهیم کرد.
سردار منوچهر امان اللهی افزود: برخی از این افراد خود معتاد هستند اما باید تخلف آنها در فروش مواد مخدر یا دیگر اقلام غیرمجاز برای ماموران انتظامی مشخص شود تا نسبت به دستگیری و جمع آوری آنها اقدام کنیم.
وی یادآور شد که حضور پلیس در نقاط آلوده شهر کرمانشاه برای برخورد با عرضه کنندگان مواد مستمر است.
او همچنین گفت که برخی از افرادی که در میدان آزادی شهر کرمانشاه مشغول به فعالیت هستند دستفروشی می کنند که شاید در لابلای این کار خود اقدام به عرضه اقلام غیرمجاز و یا مواد کنند که باید صحت موضوع تایید شود تا بتوانیم با آنها برخورد کنیم.
وی افزود: دستفروشی جرم نیست اما اگر محرز شود که عمل مجرمانه ای از قبیل فروش مواد مخدر انجام می دهند ماموران انتظامی حتما برخورد خواهند کرد.

**نیروی انتظامی؛ ارگان معین در طرح ناامن سازی محیط های تولید و توزیع مخدر صنعتی
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان کرمانشاه نیز در این ارتباط با بیان اینکه نیروی انتظامی به عنوان ارگان معین در طرح ناامن سازی محیط های تولید و توزیع مخدر صنعتی ایفای نقش می کند، گفت: پیشگیری از آسیب‌های اولویت دار چهارگانه اعم از طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده و نیازمند توجه ویژه است.
بهمن مرادی‌ فر، همچنین با اشاره به اجرای طرح ناامن سازی محیط های تولید و توزیع مواد مخدر صنعتی، تصریح کرد: اساس طرح ناامن سازی بر این است که محیط را برای مقاصد فروشندگان مواد مخدر اعم از خرده فروش و عمده فروش ناامن کنیم.
او گفت: کار اصلی بر عهده بسیج نهاده شده است که فلسفه آن در وهله اول گستردگی اشراف اطلاعاتی از طریق نیروهای بسیجی و سپس ضابط قضایی بودن آنها است و ارگان‌های دیگر نیز مانند نیروی انتظامی به عنوان ارگان معین در این طرح ایفای نقش می کنند.
مرادی فر اضافه کرد: آموزش های لازم در حوزه قانون به کارگیری سلاح و بازرسی بدنی و خودرو، دستگیری، بدرقه و نگهداری متهم، سلاح شناسی، تعقیب و مراقبت، شناسایی شگرد و محل های جاسازی مواد مخدر، قانون مجازات اسلامی، حفاظت گفتار و آموزش کنترل خشم و تاب آوری به نیروهای بسیج معرفی شده از سوی سپاه نبی اکرم (ص) به عنوان ضابطان قضائی از سوی معاونت اجتماعی ارائه شده است.
میدان آزادی به عنوان پیشانی شهر کرمانشاه باید نمادی از تمیزی، سالم بودن و احساس امنیت برای شهروندان و مسافران و گردشگران ورودی به استان باشد و دستگاه های ذیربط باید به دغدغه های مردم در زمینه برخورد با عوامل فروش و توزیع مواد مخدر و دیگر اقلام غیرمجاز در این نقطه توجه ویژه ای داشته باشند.
کلانشهر کرمانشاه یک میلیون تن از جمعیت 2 میلیون نفری استان کرمانشاه را در هشت منطقه شهرداری در خود جای داده است.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید