460 نفر به مناسبت اربعین در سیستان و بلوچستان خون اهدا کردندسهیلا خسروی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به نیاز مستمر خون، پایگاه های انتقال خون سراسر استان در روز اربعین تا ساعت 23 فعال بودند.
وی ادامه داد: در این روز 500 نفر به پایگاه خون گیری مراجعه کردند که 460 نفر شرایط اهدا خون را داشتند.
وی افزود: بیشتر اهدای کنندگان خون روز اربعین را دانشجویان دانشگاهای مختلف سیستان و بلوچستان در قالب کمپین اهدای خون تشکیل دادند.
وی با بیان اینکه روزانه افزون بر 330 واحد خون و فرآورده های خونی در سیستان و بلوچستان مورد نیاز است گفت: سه هزار بیمار تالاسمی، افزون بر 700 بیمار دارای اختلال نادر خون ریزی دهنده، بیماران دیالیزی، حوادث و سوانح و غیره در استان نیازمند اهدای خون هموطنان هستند.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان دارا بودن حداقل وزن 50 کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل 18 سال تمام و حداکثر 60 سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم خونی را از شرایط اهدا کننده خون ذکر کرد.
خسروی تاکید کرد: بسیاری از بیماران نیازمند به خون در بیمارستان ها چشم انتظار یاری مردم سیستان و بلوچستان برای اهدای خون هستند و این درحالی است که فرآورده های خونی را نمی توان به مدت طولانی نگهداری کرد.
به گزارش ایرنا، جمعیت سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومترمربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 با 19 شهرستان به افزون بر 2 میلیون و 775 هزارنفر شامل بیش از 704 هزار و 888 خانوار رسیده است.
این استان از 2 حوزه سیستان در شمال استان شامل شهرستان های زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز و بلوچستان در جنوب با شهرستان های خاش، ایرانشهر، سراوان، سیب و سوران، مهرستان، دلگان، فنوج، قصرقند، نیکشهر، سرباز، چابهار و کنارک تشکیل شده است.
شهرستان های زاهدان و میرجاوه نیز در مرکز این استان واقع شده اند.
7316**3042 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید